LEMMIKLOOMADE SILMAPROBLEEMIDEST

Alljärgnevalt on lühidalt juttu sellest milliste silmaprobleemidega peaks kindlasti pöörduma loomaarsti poole ning mida saab loomaomanik kodus ise silmade heaks teha. Kas kummeliteega saab silmi terveks ravida? Kas on normaalne kui silmad jooksevad? Nendele ja ka muudele silmadega seotud küsimustele vastab Tallinna Loomakliiniku silmaarst Anni Nool.

Kas on normaalne, et mu koera silmad jooksevad vett ja on punased?
Teatud nõrevool silmadest ning rähma kogunemine silmanurka on täiesti normaalne, kuna pisarate funktsiooniks ongi silma sarvkesta niisutamine ning silma loputamine sinna kogunenud mustusest. Kui aga silmadest tuleb rohkelt nõretust nii, et karvad silmanurgast on pidevalt märjad või eritub paksu valkjaskollakat nõretust, tuleks kindlasti pöörduda loomaarsti poole. Ka silmade punetus on märk limaskesta ärritusest ning põletikust.
Peamisteks põhjusteks on koertel allergilised silma limaskesta põletikud ning kassidel viiruslikud põletikud. Liigset nõretust võib põhjustada ka ektoopiline ripse, laukeerud, pisarajuha osalised ummistunud või puuduv pisaraava.

Mida teha kui kass kissitab juba teist päeva silma?
Silma kissitamine või kinnihoidmine viitab tugevale valureaktsioonile ning sellisel juhul tuleb viivitamatult loomaarsti juurde pöörduda. Silma kissitamise peamisteks põhjusteks on sarvkesta haavandid, võõrkeha silmas, uveiit ehk silma sisestruktuuride põletik. Olenemata algpõhjusest, vajab see kohest ravi ning valu vaigistamist.

Kas mu koeral on kae?
Loomaomanike seas on üsnagi levinud arvamus, et kui looma silm tundub olevat hallikas, on kindlasti tegemist kaega. Läätse katarakt ehk rahvakeeli kae on aga ainult üks võimalikke põhjuseid sellele. Tegemist võib olla ka sarvkesta tursega, mida põhjustavad haavandid, keratiit ning glaukoom ehk silma siserõhu tõus. Vanematel loomadel esineb ealistest muutustest tingitud läätse tuhmumist, mida võib visuaalselt näha hallika kumana. Läätse katarakt võib koertel olla ka süsteemse haiguse tagajärjeks – diabeedi korral toimuvad läätses ainevahetuslikud muutused ning selle tagajärjel lääts tuhmub pöördumatult, põhjustades sellega loomal pimedaks jäämist.

Mida ma saan ise kodus teha?

Kodustes tingimustes võib looma silmi puhastada füsioloogilise lahusega või keedetud veega. Kummeliteega puhastamist loomade puhul pigem ei soovitata, kuna see võib potentsiaalselt käituda silma limaskestal kui allergeen ning kokkuvõttes silma veelgi rohkem ärritada. Ka silma sattunud liiva, mulla või mõne võõrkeha vastul aitab kõige paremini selle välja loputamine.
Meeles tuleb pidada vaid seda, et puhastamine ei ravi silmaprobleeme ning targem oleks lasta loomaarstil silm üle vaadata.

Kas koerale võib panna enda silmatilku?

Kindlasti ei tohi lemmiklooma silma ilma loomaarstiga konsulteerimata ise ettejuhtuvaid ravimeid panema hakata. Igal silmahaigusel on kindel ravim ja raviskeem ning osad silmatilgad võivad probleemi pöördumatult hoopis hullemaks teha.