PUUKIDEST KOERTEL JA KASSIDEL

Puugihooaja võibki alanuks kuulutada, sest ööpäeva keskmine õhutemperatuur on nüüdseks jälle plusskraadide poolel. Kuigi puukidele meeldivad pigem niisked ja varjulisemad elupaigad võib neid leiduda igal pool, nii linnas kui ka maal. Seega võivad lemmikud peale metsas või linnapargis jalutamist tuua teile puugid ka eluruumidesse. Sealt edasi võivad puugid sattuda juba ka teie endi ja teiste pereliikmete peale.

Puugihaigused koertel
Koerte puhul on meil levinuimaks puukide poolt edasi kantavaks haiguseks borrelioos. Viiruse ülekandumise puhul nakatub hinnanguliselt vaid 5-10% koertest. Sümptomiteks võivad olla vaheduv longe, palavik, isutus ja neerupuudulikkus. Inimeste puhul on näiteks nakatumise tõenäosus kordades suurem (ca 90%) ja haiguse kulg ka oluliselt raskem. Babesioosi ja teisi puugihaiguseid esineb pigem Lõuna-Euroopa poolt reisilt saabunud koertel.

Puugihaigused kassidel
Kasside puhul on meil puugihaigused õnneks üliharuldased. Borrelioosi kassid reeglina ei haigestu, kuid üksikjuhtudel võib see tekkitada sarnaseid sümptomeid nagu teistel loomadel, sealhulgas vaheduvat longet, palavikku, isutust ja neerupuudulikkust. Teisi puukide poolt levitatavaid haiguseid (babesioos, tulareemia, hemobartonelloos ja erlihioos) diagnoositakse ka üle Euroopa vaid üksikjuhtudena.

Kuidas puuke tõrjuda?
Puukide looma peale tulemist pole võimalik vältida, küll aga saab osade preparaatidega ära hoida nende kinnitumist ning lühendada imemisaeg. See omakorda vähendab nakkusohtu väga suures ulatuses. Enamik preparaate tapavad puugi kinnitumise faasis või imema hakkamisel. Kuid on ka neid, mis tapavad kokkupuutel looma nahaga. Peale puugirikkas kohas jalutamist tuleks lemmikloom kindlasti visuaalselt üle vaadata ja karva peal uitavad puugid kohe eemaldada.
Loomakliinikutes on pakkuda puukide tõrjeks nii kaelarihmasid, nahale pandavaid täpilahuseid kui ka suukaudseid tablette. Sobivaima vahendi valikul on olulised nii teie eelistused kui ka lemmiku eluviis.

Kas võib esineda kõrvaltoimeid?
Igal preparaadil võib olla kõrvaltoimeid kuid üldjuhul on neid harva. Kindlasti tasub järgida, et preparaat oleks just antud loomaliigile sobilik, näiteks osad koertele mõeldud preparaadid võivad olla kassidele väga toksilised.

Mida arvata looduslikest vahenditest?
Foorumites võib leida ka soovitusi looduslike vahenditega puukidega võitlemiseks, alates merevaigust kaelarihmast kuni erinevate eeterlike õlideni, mida õunaäädika vms kokku segada. Saame siiski soovitada vaid preparaate ja vahendeid mille efektiivsus on tõestatud. Kodused vahendid reeglina ei toimi või halvemal juhul peletavad puugi looma pealt teie elamisse paremat suutäit otsima.

Miks puugivahend ei toimi?
Üldjuhul on igal preparaadil erinev toimimisaeg. Tasub meeles pidada, et lemmiklooma ujutamine ning pesemine vähendavad puugikaitse preparaatide toimimisaega ja efektiivsust. Kindlasti valida preparaat vastavalt looma kaalule ja järgida kasutusjuhendit! 

Kui leiad puugi...
Leides lemmiklooma pealt puugi, tuleks see kohe esimesel võimalusel eemaldada. Enne puugi eemaldamist ei tohi nahale panna õli ega desinfitseerivaid lahuseid. Puuki eemaldades tuleks vältida survet puugi tagakehale, sest see võib põhjustada sülje ja haigustekitajate liikumist peremehe organismi. Parim on kasutada spetsiaalseid puugieemaldus vahendeid, kuid nende puudumisel võtke tavalised pintsetid, haarake võimalikult puugi „pea“ lähedalt kinni ning keerake ettevaatlikult tõmmates. Peale puugi eemaldamist desinfitseerige hammustuskoht.

Kas ja millal pöörduda loomakliinikusse?
Puugi enda eemaldamiseks loomaarsti vastuvõtule reeglina minema ei pea. Loomakliinikusse peaks pöörduma reeglina siis kui teie lemmikul on näha loidust, isutust, lonkamist või mõnda muud haigustunnust. Tallinna Loomakliinikus on olemas kiirtestid puugihaiguste diagnoosimiseks.